Skontaktuj się

Cennik mediacji

Koszty mediacji skierowanych do mediatora w postępowaniu sądowym zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 czerwca 2016r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.
ZOBACZ SZCZEGÓŁY

Zgodnie z brzmieniem wskazanego Rozporządzenia, w sprawach o prawa majątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2000 złotych za całość postępowania mediacyjnego.

W sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu nie jest możliwa do ustalenia, oraz w sprawach o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora za prowadzenie postępowania mediacyjnego wynosi za pierwsze posiedzenie 150 złotych, a za każde kolejne – 100 złotych, łącznie nie więcej niż 450 złotych.

Zwrotowi podlegają również udokumentowane i niezbędne wydatki mediatora poniesione w związku z przeprowadzeniem mediacji na pokrycie kosztów:

  • przejazdów – w wysokości i na warunkach określonych w przepisach dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej;
  • wynajmu pomieszczenia niezbędnego do przeprowadzenia posiedzenia mediacyjnego, w wysokości nieprzekraczającej 70 złotych za jedno posiedzenie;
  • korespondencji, w wysokości nieprzekraczającej 30 złotych.

Do kosztów mediacji dolicza się 23% podatku VAT.

Niezależnie od wyniku sprawy, sąd może nałożyć na stronę obowiązek zwrotu kosztów wywołanych oczywiście nieuzasadnioną odmową udziału w mediacji.

Zgodnie z treścią art. 183 z zn.5 § 2 kodeksu postępowania cywilnego mediator pobiera należności za przeprowadzone postępowanie mediacyjne bezpośrednio od stron. Sąd ustala je i przyznaje mediatorowi tylko wówczas, gdy przynajmniej jedna ze stron skierowanych do mediacji przez sąd była zwolniona od kosztów sądowych w zakresie obejmującym należności mediatora, a pozostałe strony nie wypłaciły mediatorowi tych należności w całości.

Informacje dodatkowe o zwrocie kosztów sądowych w sytuacji, kiedy strony zawarły ugodę w postępowaniu mediacyjnym:

  • jeżeli postępowanie mediacyjne wszczęte przed otwarciem rozprawy zakończy się ugodą, Sąd z urzędu zwraca stronie powodowej 100 % wpisu sądowego.
  • jeżeli ugoda zakończy mediację rozpoczętą po otwarciu rozprawy zwrot dotyczy 75 % wpisu sądowego. Biorąc pod uwagę fakt, że np. w sprawach o prawa majątkowe stosunkowa opłata sądowa wynosi 5 % wartości przedmiotu sporu, zasada zwrotu wpisu stanowi dla stron postępowania istotną zachętę do poszukiwania porozumienia.

Mediacje umowne | pozasądowe

Opłata wstępna

Opłata wstępna, która dotyczy wyjaśnienia zasad i przebiegu mediacji oraz ustalenia czy sprawa nadaje się do mediacji.

Zakłada konsultacje w formule spotkania wspólnego, spotkania indywidualnego, posiedzenia on-line, wymiany korespondencji mailowej oraz rozmowy telefonicznej.

Obejmuje czynności i koszty administracyjne oraz zaproszenie drugiej Strony na mediację poprzez kontakt telefoniczny, mailowy lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej i nie podlega zwrotowi.

150 zł netto.

Opłata mediacyjna

Opłata mediacyjna, która dotyczy prowadzenia postępowania mediacyjnego:

  1. w sprawach niemajątkowych, w których niemożliwym jest określenie wartości przedmiotu sporu opłata mediacyjna wynosi 200 zł netto za 1 godzinę zegarową posiedzenia mediacyjnego
  2. w sprawach majątkowych, w których możliwym jest określenie wartości przedmiotu sporu:

Telefon

Skontaktuj się z nami

Twoje poszukiwania sprawdzonego doradcy kończą się tutaj. Zadzwoń lub napisz i rozpocznijmy współpracę.

Skontaktuj się
logo Wiselab logo Wiselab logo Wiselab logo Wiselab Logo