Skontaktuj się

Mediacje gospodarcze

Szczególnie w relacjach biznesowych istotnym jest podjęcie próby szukania pozasądowych porozumień, które pozwolą na kontynuację współpracy i nie doprowadzą do zerwania relacji biznesowych kooperujących podmiotów.

Dynamika rynku, otoczenie konkurencyjne oraz zmieniające się warunki prowadzenia biznesu niejednokrotnie stają się powodem chociażby nieterminowych płatności, błędów w dostawie czy niemożliwości dotrzymania umówionych terminów. Wskazane przykłady opóźnień, niedomówień czy pomyłek nie zawsze są wynikową celowego działania nieuczciwego partnera biznesowego. Niekiedy są to jedynie przeszkody natury technicznej, na które przedsiębiorcy nie mają wpływu.

W podjęciu próby poszukiwania pozaprocesowych rozwiązań sporu może pomóc Mediator, który wspólnie ze Stronami koncentruje się na znalezieniu części wspólnych Ich interesów, które mogłyby stać się kanwą do konstruowania przyszłego porozumienia.

Niezależny Mediator zadba o odpowiednią przestrzeń stwarzając warunki do prowadzenia spokojnych, merytorycznych, rzeczowych i przede wszystkim partnerskich rozmów dbając o równowagę Stron.

W trakcie takich mediacji Strony będą miały możliwość wymiany poglądów, stanowisk oraz optyki danej sytuacji wskazując m.in. na posiadane możliwości techniczne, zasoby, priorytety, strukturę czy cele, bowiem tylko wzajemne zrozumienie i znalezienie przestrzeni do dialogu może doprowadzić do wypracowania porozumienia.

Mediacje w sprawach gospodarczych pozwalają na wypracowanie porozumień, które są satysfakcjonujące dla każdej ze Stron przy jednoczesnym zachowaniu Ich autonomii. Mediacja pozwala na zachowanie pozytywnego wizerunku Organizacji oraz na ewentualną dalszą współpracę pomiędzy kontrahentami. Mediacja jest także gwarantem poufności, co w przypadku konieczności zachowania tajemnicy handlowej znacząco zwiększa prawdopodobieństwo realizacji zwartych ugód.

Najczęściej mediacje w sprawach gospodarczych dotyczą:

Korzystnego wyjścia jednego ze wspólników ze spółki

Niejednokrotnie zdarza się po wielu latach współpracy, że wspólnicy mają różne wizje dalszego funkcjonowania spółki. Konieczność weryfikacji celów, strategii czy planów biznesowych niejednokrotnie staje się powodem rodzących się konfliktów. Jeśli wspólnikom nie uda się osiągnąć konsensusu, występujące pomiędzy nimi różnice zdań mogą przerodzić się w stały konflikt rzutujący na dalszą współpracę. Często w tym momencie wspólnik czy wspólnicy podejmują decyzję o wkroczeniu na drogę sądową, to jednak nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie. Doświadczenie wskazuje bowiem, że w wielu przypadkach skuteczniejszą i efektywniejszą metodą rozwiązania tego rodzaju konfliktów może być mediacja. Mediator koncentruje się bowiem na szukaniu rozwiązań korzystnych dla każdej ze Stron w odniesieniu także do aspektów biznesowych. Oszczędność czasu oraz pieniędzy wynikająca z postępowania mediacyjnego nie jest również bez znaczenia dla funkcjonowania Organizacji i jej przyszłości.

Zmiany warunków realizacji umowy w relacji do złożonej oferty

Niekiedy podczas realizacji przedmiotu umowy okazuje się, że niektóre z prac nie były możliwe do przewidzenia, a dynamika zmian rynkowych uniemożliwia utrzymanie chociażby ceny wynikającej z oferty. W przypadku istotnej zmiany warunków, Strony w postępowaniu mediacyjnym mają możliwość wskazania konkretnych przyczyn uniemożliwiających wykonanie przedmiotu umowy oraz wypracowania wzajemnego porozumienia umożliwiającego zakończenie prac.

Zmiany warunków realizacji umowy w relacji do złożonej oferty

Niekiedy podczas realizacji przedmiotu umowy okazuje się, że niektóre z prac nie były możliwe do przewidzenia, a dynamika zmian rynkowych uniemożliwia utrzymanie chociażby ceny wynikającej z oferty. W przypadku istotnej zmiany warunków, Strony w postępowaniu mediacyjnym mają możliwość wskazania konkretnych przyczyn uniemożliwiających wykonanie przedmiotu umowy oraz wypracowania wzajemnego porozumienia umożliwiającego zakończenie prac.

Realizacji zapisów dotyczących kar umownych

Jako najczęstszą przyczynę korzystania z kar umownych wskazuje się opóźnienia w realizacji czy niewłaściwe wykonanie przedmiotu umowy. Zwykle właśnie w procesie mediacji gospodarczej, okazuję się, że przyczyny opóźnień często pozostawały poza wpływem i kontrolą Wykonawcy. Chociażby w takich sytuacjach wyjaśnienie przyczyn oraz wypracowanie ustępstwa Stron sporu często prowadzi do zawarcia ugody, która następnie jest zatwierdzana przez sąd, a po jej zatwierdzeniu ma moc wyroku sądu.

Braku odbiorów zrealizowanej usługi

Po wykonaniu usługi, niejednokrotnie zdarzają się nieporozumienia i odmowa podpisania protokołu odbioru, co w następstwie uniemożliwia chociażby dokonanie płatności wynikającej z umowy. Wykonawca podejrzewa Zamawiającego o nieuczciwość i niesprawiedliwą ocenę wykonanych przez siebie prac, a z drugiej strony Zamawiający często wskazuje na konkretne wady i niedociągnięcia w realizacji zleconych robót. Stworzenie przestrzeni do rozmów w obecności bezstronnego Mediatora jest szansą na wyjaśnienie spornych kwestii i wypracowanie porozumienia.

Telefon

Skontaktuj się z nami

Twoje poszukiwania sprawdzonego doradcy kończą się tutaj. Zadzwoń lub napisz i rozpocznijmy współpracę.

Skontaktuj się
logo Wiselab logo Wiselab logo Wiselab logo Wiselab Logo